Amstel Gold 2017: Philippe Gilbert o face din nou

Gilbert îl devansează pe Michal Kwiatkowski de la Sky pentru al patrulea său succes Amstel Gold

Campionul belgian Philippe Gilbert și-a continuat începutul senzațional de 2017 reclamând victoria în cea de-a 52-a ediție Amstel Gold, a patra victorie la eveniment.

Gilbert, care mergea pentru Quick-Step Floors, l-a devansat pe Michal Kwiatkowski de la Team Sky, după ce perechea scăpase de un grup mic de călăreți în ultima urcare a zilei, Bemelerberg.

Elvețianul Michael Albasini de la Orica-Scott a terminat pe locul al treilea 10 secunde mai târziu, depășind-o pe Nathan Haas de la Dimension Data din Australia și campionul spaniol Jose Rojas de la Movistar.

Continuă forma bogată a lui Gilbert în 2017, care l-a văzut deja câștigând Turul Flandrei și Three Days of De Panne și terminând pe locul al doilea la E3 Harelbeke și Omloop Het Nieuwsblad.

Greg van Avermaet de la BMC, favoritul înainte de cursă și câștigătorul Paris-Roubaix, nu a reușit să meargă cu mișcările cheie ale cursei de mai devreme pe Kruisberg și Keutenberg și a terminat în ceea ce a mai rămas din cursa principală. câmp cu puțin peste un minut mai jos.

Organizatorii cursei au schimbat traseul Amstel Gold pentru 2017, finalul nemaifiind imediat după ascensiunea finală a Cauberg.

Ideea a fost să încurajăm curse mai deschise în ultima oră a cursei, în loc ca jucătorii principali să țină totul în mână pentru finală.

Cu siguranță a funcționat.

pauză de 12 persoane

Acțiunea inițială a fost dominată de o pauză de 12 oameni care s-a reunit în prima jumătate de oră și a rămas liberă până la aproximativ 200 km.

În grup se aflau Lars Boom (LottoNL-Jumbo), Stijn Vandenbergh (AG2R-La Mondiale), Mads Wurtz Schmidt (Katusha-Alpecin), Tim Ariesen (Roompot), Nikita Stalnov (Astana), Michal Paluta (CCC Sprandi Polkowice), Brendan Canty (Cannondale-Drapac), Johann Van Zyl (Dimension Data), Kenneth Van Rooy (Sport Vlaanderen-Baloise), Pieter Van Speybrouck (Wanty-Groupe Gobert), Vincenzo Albanese (Bardiani-CSF), Fabien Grellier (Direct Energie).

Decalajul a crescut la aproximativ opt minute înainte ca echipa BMC a lui Van Avermaet să ia problemele în mână și să înceapă din nou să facă pauza.

Cu diferența fiind redusă la mai puțin de un minut, Grellier a făcut o ofertă solo pentru glorie și a supraviețuit pe cont propriu peste vârful Gulperberg, cu 44 de km înainte de a fi retras.

Aceasta a readus terenul laol altă înaintea unui cvartet de urcări grele care au încercat să-i separe pe concurenți de cei care, de asemenea, au fost: Kruisberg, Eyserbosweg, Fromberg și Keutenberg.

Tiesj Benoot a fost primul care și-a testat norocul, călărețul Lotto Soudal s-a desprins pe măsură ce pantele mai abrupte ale Kruisberg-ului au luat stăpânire.

În mod evident, Gilbert a fost primul pe volanul lui, urmat de Sergio Henao de la Sky, dar Van Avermaet a ratat mișcarea.

Cu urcușurile pe Eyserbosweg și pe Fromberg care au urmat în succesiune rapidă, a fost o luptă să pornești orice fel de urmărire organizată.

Gilbert și co au ajuns la Keutenberg, abrupt brutal, cu un avantaj de aproximativ 15 secunde, iar asta a fost suficient de aproape pentru ca Van Avermaet, Michal Kwiatkowski de la Sky și Alejandro Valverde de la Movistar să încerce să-și croiască drum.

Team Sky dublu

Imagine
Imagine

Dar Kwiatkowski a fost singurul care a reușit să ia contact, alăturându-se coechipierului Henao pentru a oferi echipei Sky doi piloti în grupul principal.

Restul grupului era format pe Gilbert, Michael Albasini (Orica-Scott), Nathan Haas (Dimension Data), Jose Rojas (Movistar) și Jon Izaguerre (Bahrain Merida).

În timp ce praful s-a așezat înainte de cursa finală pe Cauberg, cu 17 km până la final, grupul de șapte lider a rămas apărând un diferență de 20 de secunde față de un grup de urmărire de dimensiuni similare, care conținea Van Avermaet și Valverde..

Dar cu mai mulți pasageri din grup nedispuși să lucreze împotriva coechipierilor din grupul din față, diferența s-a mărit la 30 de secunde în partea de jos a Caubergului și la 40 de secunde în partea de sus.

Ultima urcare a zilei, Bemelerberg, a văzut imediat focuri de artificii de la Kwiatkowski, care a făcut o mare împingere care a fost rapid acoperită de Gilbert.

Apoi Gilbert însuși a fost cel care a încercat o mișcare care a văzut lumina clară a zilei deschizându-se între pereche și fostii lor însoțitori.

De acolo a fost pur și simplu întrebarea care dintre acești foști câștigători, foști campioni mondiali și câștigători ai Monumentului 2017 vor prevala.

Kwiatkowski a fost primul care a mers în sprintul pentru linie, întorcându-se pe Gilbert și deschizând ceea ce părea un avantaj câștigător al cursei.

Dar, având în vedere că finalul în urcare este, de asemenea, într-un vânt în fața blocului, Gilbert a putut să vină din nou și, în cele din urmă, a fost un câștigător confortabil.