Tom Pidcock sperând să urmeze Turul Yorkshire cu echipa Wiggins

Cuprins:

După confirmarea semnării sale pentru echipa Wiggins, Tom Pidcock îi spune lui Cyclist despre intenția sa de a participa la cursa de acasă pentru echipa

Săptămâna aceasta a fost confirmat că Tom Pidcock a semnat să concureze pe drum cu Team Wiggins în 2018, într-o mișcare care îi permite să continue cursele de ciclocross cu Telenet-Fidea Lions cu care a concurat deja în acest sezon.

După confirmarea a ceea ce el a numit „cel mai prost păstrat secret al lui 2017”, am vorbit cu noul pilot de la Team Wiggins despre planurile sale pentru sezonul viitor și despre ce face un tânăr campion de ciclocros de Crăciun. Indiciu: cursa „cross.

„Vreau ca prima mea cursă să fie Turul Yorkshire”, spune tânărul de 18 ani, întrebat despre programul său de curse rutiere în noul an.

Echipa Wiggins a lipsit de la Turul din Yorkshire 2017 după ce a ratat o invitație, dar Pidcock are un plan de rezervă pentru orice eventualitate.

„Voi merge fie pentru Wiggins, fie pentru echipa GB”, spune el. „Aceasta va fi prima mea cursă corectă, dar s-ar putea să fac câteva curse mai mici înainte. Nu știu încă.'

Ediția din 2018 a primei curse de ciclism din Marea Britanie va include pentru prima dată un punct culminant când Etapa 2 se termină în vârful celebrului Cow and Calf.

„Știu că o etapă termină Vaca și Vițel, dar nu cred că voi merge pentru victoriile de etapă, cred că doar o să mă descurc”, adaugă Pidcock când a fost întrebat dacă va merge spre glorie la cursa lui de acasă.

Cu victorii la nivel de elită, văzându-l - în orice kit - luptând pentru a intra în evade și mișcări câștigătoare de etapă nu va surprinde pe nimeni când va veni cursa.

Călare cu Team Sky

În virtutea faptului că British Cycling a rezervat cicliști în același hotel cu Team Sky, Pidcock și alții au fost fotografiați cu echipa WorldTour și s-a crezut că el a fost acolo pentru a se antrena cu ținuta câștigătoare a Marelui Tur, lucru pe care îl respinge.

„Am fost cu British Cycling, dar eram în același hotel, așa că oamenii au crezut că sunt cu Sky.

„În ziua recuperării am mers cu echipa Sky, dar în afară de asta ne-am făcut singuri.”

Acest lucru s-a întâmplat înainte de a semna cu echipa Wiggins, așa că s-a vorbit chiar că ar putea să sară direct în WorldTour, o mișcare care probabil nu i-ar fi oferit aceleași oportunități de a merge pe ciclocross și pe drum în felul în care el. face acum.

Crăciun pentru un pilot de ciclocross

„Sunt în Belgia de Crăciun, apoi în noul an mă duc acasă înainte de National Champs. Concurez de Boxing Day și am patru curse în acea perioadă.'

Acest program încărcat de sărbătoare face parte din pregătirea Campionatelor Mondiale de Ciclocross care au loc în Olanda în primul weekend din februarie.

„Totul se construiește pentru Lumi. Namur [unde a câștigat recent o rundă a Cupei Mondiale UCI] a fost un curs similar, așa că a fost o cursă de test.'

Campion în curs de juniori, Pidcock nu va apăra acel titlu, ci va participa în cursa Under-23, o categorie în care are un rival clar.

'Eli Iserbyt. Sunt eu și el în principal. Ceilalți sunt puțin mai inconsecvenți, așa că suntem întotdeauna eu și el.'

O rivalitate s-a format între cei doi devreme, când s-au dus cap la cap la Campionatele Europene, prima lui Pidcock la nivelul U23.

Iserbyt părea să depășească linia lui Pidcock în timp ce sprintau pentru victorie, dar rezultatul a fost menținut, iar pilotul britanic s-a mulțumit cu argint.

„Nu sunt unul care să țină ranchiună”, spune Pidcock. „S-a întâmplat, a fost o cursă.”