Turul Franței 2018 Etapa 3: BMC a câștigat echipa TT și-l pune pe Van Avermaet în galben

Timpul BMC se dovedește imbatabil, deoarece Sagan recunoaște conducerea cursei, Team Sky a doua

BMC Racing a câștigat Etapa a 3-a a Turului Franței 2018, o cronometru pe echipe de 35,5 km, care începe și termină la Cholet.

Timpul câștigător al BMC de 38’46” a fost cu patru secunde mai bun decât Team Sky, cu șapte secunde mai sus pe Quick-Step Floors și cu nouă secunde mai mult pe Mitchelton-Scott. A repetat succesul echipei în 2015, ultima dată când Turul a prezentat un cronometru pe echipe.

Echipa lui Peter Sagan, Bora-Hansgrohe, nu a părut niciodată să-l țină pe Sagan în galben, slovacul fiind în cele din urmă renunțat la coechipieri pentru a limita pierderile față de Rafal Majka, sperantul GC., liderul cursei trecând acum la Greg Van Avermaet de la BMC, cel mai bine plasat pilot dintre cei patru care au trecut linia împreună.

Nairo Quintana (Movistar) a pierdut aproape un minut în fața rivalilor săi principali, în timp ce Vincenzo Nibali, Romain Bardet și Ilnur Zakarin au pierdut, de asemenea, o perioadă decentă de timp.

Cum s-a desfășurat

Contra cronometrul pe echipe ar putea să nu fie cea mai importantă săptămâna de deschidere a Turului, dar după acțiunea puternică de vânătăi din weekendul de deschidere, a reprezentat o șansă majoră pentru concurenții la GC de a câștiga timp. – sau recuperează timpul pierdut – peste rivalii lor.

Într-adevăr, trebuia doar să te uiți la orele de începere programate pentru a vedea cine dintre favoriți avea nevoie să câștige ceva timp.

Primul de pe rampă a fost echipa Mitchelton-Scott a lui Adam Yates, apoi a venit Team Sky a lui Froome, urmată de Movistar de la Quintana, apoi BMC de la Richie Porte – o reflectare a timpului pierdut de cvartetul care urmărește GC în faza de deschidere.

Traseul a oferit cu siguranță o mulțime de oportunități de a face diferențe reale în ordinea generală. Cu o lungime de 35,5 km, pornind și terminând în Cholet, traseul era mai degrabă ondulat decât deluros, dar totuși un adevărat test de picior, mai ales după weekendul de deschidere pedepsitor.

Mitchelton-Scott a stabilit un timp de 38’55” pe care să-l ținte ceilalți, iar Team Sky și-a pus obiectivul în mod corespunzător.

Totuși, la început, nu părea să fie planificat, Sky traversând câteva secunde mai jos la prima verificare la 13 km.

Până la a doua verificare la 26,5 km, totuși, ei au răsturnat deficitul și până la linia de sosire au crescut cu aproape 5 secunde.

Movistar nu a fost niciodată favoriți pentru TTT, așa că a fost greu de evaluat cât de fericiți au fost că au trecut linia cu un timp cu 50 de secunde mai lent.

Cel mai rapid timp

A urmat apoi BMC, care cu siguranță a fost una dintre echipele dorite de victorie. Arătau puternici pe tot parcursul și au fost răsplătiți pentru eforturile lor cu cel mai rapid timp, timpul lor de 38’46” luând patru secunde prețioase din Sky cu o cursă medie de 54,9 km/h.

Așadar, secunde câștigate și pierdute pentru pilotii GC care încep devreme, dar marile întrebări au rămas: timpul BMC va fi în continuare cel mai rapid la final și cine va fi cu galben pe podium?

Sagan ar fi fost bucuros să se țină de asta, dar tricoul galben nu este prioritatea lui pentru Tur și, având în general primii 59 de cicliști despărțiți de doar 16 secunde, avea să ia ceva special de la Bora-Hansgrohe să-l mențină în frunte.

Între timp, Team Sunweb l-a menținut pe Tom Dumoulin la capătul de afaceri al clasamentului general, cu o cursă de 38’58”, acordând doar 11 secunde lui BMC.

Dar Bardet va fi mai puțin fericit să-și vadă echipa AG2R pierzând mai mult de un minut, în timp ce Bahrain-Merida s-a chinuit după un început decent și, în final, faptul că Nibali a pierdut o perioadă similară de timp a reprezentat un exercițiu decent. în limitarea daunelor.

Quick-Step Floors, ultima echipă care a început, a fost singura amenințare serioasă care ar putea refuza BMC victoria de etapă și a început ca o casă în flăcări – atât de mult încât rândurile lor s-au despărțit, cu al doilea l-a plasat pe pilotul general Fernando Gaviria printre cei scăpați.

Echipa s-a regrupat, dar Gaviria nu a fost printre ei. Chiar și atunci, au continuat să arate zdrențuiți, deși mai aveau 10 km de parcurs, mai erau cu doar 6 secunde mai jos.

Și au mai pierdut o secundă în finală, lăsându-l pe Phillipe Gilbert la doar 4 secunde de galben, dar BMC – și Van Avermaet – cu o victorie de etapă și conducerea cursei să se arate după o performanță excelentă.