Vuelta a España 2019: Nouă etape terminate, cum le descurcă favoritele?

Cine iese din luptă și cine urcă în clasament?

Deși au mai rămas cinci etape cu mai multă alpinism, mulți experți au descris etapa a 9-a din Vuelta a Espana ca fiind etapa regina. Cu siguranță, traseul puternic de 94 km a zguduit cursa. Supraviețuind trio-ului său de vârfuri, împreună cu atacul de grindină și o secțiune perfidă de pietriș, privirea de pe fața lui Tadej Pogacar (Echipa Emiratelor din Emiratele Arabe Unite) când a trecut linia a sugerat că știa că a câștigat o cursă serioasă de o zi.

Acum, cu cicliștii care se bucură de prima zi de odihnă, ce știm despre cum s-ar putea desfășura cursa?

Mari perdanți

Education First

O prăbușire urâtă în grup în timpul Etapei 6 i-a văzut pe mai mulți cicliști forțați să abandoneze. Cel mai grav afectat au fost Education First, care și-a pierdut liderul echipei Rigoberto Uran împreună cu asul alpinist Hugh Carthy. Pentru a adăuga la necazuri, mai sus, în pauză, Tejay van Garderen s-a prăbușit la un colț.

Avârșit la o oarecare distanță de drum, a reușit să termine etapa, trecând pe ultimul loc printre terminatori și cu fața sângerândă. Reușind să înceapă a doua zi, a fost forțat să coboare când rănirea mâinii lui s-a dovedit prea dureroasă pentru a continua să călărească.

Team Ineos

Dacă Chris Froome ar fi ajuns la Turul Franței, nu există niciun motiv să presupunem că echipa Ineos nu ar fi monopolizat întregul podium. Prin urmare, nu a fost o surpriză faptul că echipa britanică a trimis o echipă cu al doilea șir în Spania.

Cu toate acestea, lucrurile au început teribil atunci când co-liderii Tao Geoghegan Hart și Wout Poels au pierdut în mod inexplicabil aproape 10 minute în prima etapă rutieră.

Cu David De La Cruz s-a descurcat ceva mai bine, el a reușit să urce pe locul al doilea în general până la sfârșitul etapei 6. Cu toate acestea, odată ce a început cursa GC, a trecut și el înapoi.

Miguel Angel Lopez (Astana)

Ar putea părea ciudat să-l așezi pe pilotul care se află pe locul al treilea în general cu cei învinși, dar Lopez părea probabil să preia conducerea. După ce a condus puternic în etapa a 9-a și cu colegii de echipă pe drum, spre aproape, Lopez a atacat și a câștigat în curând 30 de secunde față de rivalii săi imediati.

Totuși, când grindina a aterizat pe secțiunea de pietriș, la jumătatea urcușului final, s-a prăbușit apoi pe suprafața liberă. Folosind o energie valoroasă doar pentru a-și recâștiga grămada, în ultimii câțiva kilometri a pierdut aproximativ patruzeci de secunde în fața lui Quintana, iar Roglic l-a revizuit și în Clasificarea generală.

Esteban Chaves (Mitchelton-Scott)

Un alt accident din etapa 9 a fost Esteban Chaves de la Mitchelton-Scott. A fost afectat de probleme mecanice pe Coll de la Gallina, a doua dintre cele trei urcări ale zilei.

Cu mașina lui echipă întârziată, a fost forțat să schimbe bicicletele cu coechipierul Damien Howson, dar bicicleta colegului său mai în alt s-a dovedit a fi nepotrivită. Schimbând din nou, de data aceasta cu Tsgabu Grmay ceva mai scurt, rezultatul a fost o pierdere de peste patru minute după linia de sosire.

Fabio Aru (Echipa Emiratelor Arabe Unite)

Aru a căzut puternic în timpul primului TTT și a pierdut 1’07”. Cu toate acestea, până în etapa 2 a fost în pauză și a furat secunde înapoi. Până în etapa 7, a ajuns pe locul 10.

Nu trebuia să continue. În schimb, etapa muntoasă a 9-a l-a văzut pierzând peste 30 de minute, împreună cu orice speranță de o poziție generală bună.

Mari câștigători

Primoz Roglic (Jumbo-Visma)

Favoritul care intră în cursă și rămâne favorit 10 zile mai târziu. În ciuda faptului că echipa sa Jumbo-Visma a căzut în masă în proba de deschidere a echipelor și a pierdut aproape 50 de secunde în fața lui Lopez, Roglic se află acum pe locul al doilea în general, la doar șase secunde în spatele lui Quintana.

El a reușit acest lucru fiind consecvent în față pe fiecare scenă plină. Se așteaptă pe scară largă să se descurce bine în proba individuală de 36,2 km a etapei 10, el a arătat puține vulnerabilități în munți.

Nairo Quintana și Alejandro Valverde (Movistar)

Încă nu reușesc să decidă dacă Quintana sau Valverde conduce echipa, echipa spaniolă și-a văzut totuși planurile îndeplinite în sfârșit după un tur al Franței.

Quintana a câștigat etapa 2, iar ambii cicliști s-au clasat apoi bine în Etapa 5. Etapa 7 i-a văzut pe amândoi lucrând bine împreună, cu Valverde câștigând și Quintana ieșind.

Totuși, atât Roglic, cât și Lopez au reușit să țină pasul până la linie. În etapa a 9-a, procesul s-a repetat, dar cu pozițiile pilotilor Movistar inversate.

Acum, cu Quintana în fruntea cursei cu șase secunde și Valverde pe locul al patrulea la 20 de secunde în urmă, echipa se descurcă bine, deși și-ar dori un tampon mai mare, având în vedere capacitatea îndoielnică a Quintanei de a încerca contra cronometru.

Performanțe remarcate

Tao Geoghegan Hart (Echipa Ineos)

Un masterclass pentru a nu ceda. Pe prima etapă rutieră, Geoghegan Hart a pierdut aproximativ 10 minute. Alungat de aproape toată lumea, până în ziua de odihnă tocmai se găsea înapoi în top 10 și era la doar 1 minut și 38 de secunde față de lider.

Angel Madrazo (Burgos-BH)

Deținând în prezent liderul în competiția alpiniștilor, Angel Madrazo și colegul său de echipă Jetse Bol au avut fanii care țipă la televizoare când au reușit să ocupe locurile unu și doi în Etapa 5.

Depășindu-l pe foarte experimentatul Jesus Herrada (Cofidis), rezultatul uimitor pentru echipa UCI ProContinental l-a făcut pe Madrazo în lacrimi. După ce a suferit pe scena de ieri, dacă Madrazo poate ține tricoul este discutabil.

Indiferent, el sa făcut deja una dintre vedetele cursei.