Tânărul de 21 de ani din Yorkshire face s altul anticipat la WorldTour

Ineos Grenadiers au semnat cu starletul ciclist multidisciplinar Tom Pidcock, conform rapoartelor.

Conform The Telegraph, tânărul de 21 de ani a semnat acordul zvonit de mult pentru a se alătura echipei British WorldTour pentru 2021, ca parte a procesului de reconstrucție pentru managerul echipei Dave Brailsford.

Circulaseră de mult zvonuri că Pidcock era un pilot dorit de mai multe echipe WorldTour, inclusiv Deceuninck-QuickStep, dar echipa britanică este cea care i-a asigurat semnătura. Este de așteptat ca Brailsford și Grenadierii Ineos să facă un anunț oficial încă de luni.

Riderul născut în Yorkshire a impresionat în ciclism montan, ciclocross și pe drum, câștigând mai multe titluri de Campionat Mondial în diferite discipline.

În februarie a acestui an, Pidcock a terminat pe locul al doilea la debutul său de elită la Campionatele Mondiale de ciclocros, în spatele lui Mathieu van der Poel. Cel mai recent, el și-a câștigat cea mai mare victorie pe drum până în prezent, Giro d'Italia sub 23 de ani, câștigând trei etape pe drum pentru echipa Trinty Racing.

Pidcock a câștigat anterior, de asemenea, cursa Paris-Roubaix Espoirs și cronometrul de la Campionatele Mondiale de juniori din 2017.

Interesele lui Pidcock se vor îndrepta probabil în mod predominant spre drum, în timp ce se alătură echipei Ineos Grenadiers ca parte a unei noi generații de tineri talente britanice la echipă.

Alături de Pidcock vor fi oameni ca Ethan Hayter și Tao Geoghegan Hart, care probabil vor forma coloana vertebrală tânără britanică a echipei, după plecarea de șapte ori campion la Grand Tour, Chris Froome.

Următorul pentru Pidcock este Campionatul Mondial de curse rutiere masculine de elită, unde tânărul călăreț va conduce Marea Britanie pe traseul de la Imola duminică, 27 septembrie. Pidcock a fost ales pentru echipa de elită, deoarece cursa Under-23 a fost anulată ca urmare a pandemiei de coronavirus în curs.