Film Night: Ne-am amintit de Tom Simpson la 50 de ani după ce a murit

Un program de filme care celebrează Tom Simpson și Turul Franței

Marcând 50 de ani de la moartea sa tragică pe Mont Ventoux, Regent Street Cinema din Londra găzduiește o seară de filme dedicată lui Tom Simpson și Turul Franței.

Simpson a fost primul concurent britanic care a purtat faimosul tricou galben al Turului Franței. A câștigat-o în 1962, atacând Col du Tourmalet pentru a prelua pentru scurt timp conducerea cursei și, odată cu aceasta, maillot jaune.

În 1965, Simpson și-a adăugat un tricou curcubeu palmares, câștigând Campionatul Mondial de curse rutiere de la San Sebastián.

Primul nume cunoscut al ciclismului britanic, în același an cu Campionii Mondiali, el a câștigat premiul Sportivul Anului al Asociației Jurnaliştilor Sportivi, care a fost înmânat de prim-ministrul Harold Wilson, împreună cu Personalitatea sportivă a BBC. An.

Tragic Simpson avea să moară doi ani mai târziu, în timpul celei de-a 13-a etape a Turului Franței din 1967.

Într-o epocă în care majoritatea cicliștilor consumau alcool și amfetamine pe tot parcursul cursei, într-o zi extrem de fierbinte, Simpson a murit pe pantele sterpe ale Mont Ventoux.

De atunci, tânărul de 29 de ani condamnat, dar prodigios de talentat, a fost un fel de sfânt patron al generațiilor de bicicliști britanici.

Sărbătorind viața și realizările sale în timpul Turului Franței, care marchează cea de-a 50-a aniversare a ultimei sale curse, Regent Street Cinema din Londra prezintă o serie de filme despre Simpson și Turneul.

Având loc în seara de 4 iulie, vor fi prezentate de directorul lor, Ray Pascoe.

First up va fi un scurtmetraj despre rededicarea Memorialului Simpson de pe Mont Ventoux, acum un loc de pelerinaj pentru mulți bicicliști.

După aceasta va fi contul personal al lui Pascoe despre Turul Franței de anul trecut, Notebook from the Tour 2016.

În sfârșit, noaptea se va încheia cu portretul documentar, Something To Aim At: The Tom Simpson Story.

Începând cu ora 19:30, biletele și informații suplimentare pot fi găsite aici: regentstreetcinema.com/remembering-tom-simpson