Vuelta a Espana 2017: Chris Froome asigură dubla istorică în timp ce Matteo Trentin câștigă etapa finală

Cuprins:

Etapa finală a fost pur și simplu o procesiune, când Chris Froome a trecut linia pentru a câștiga dubla Tur-Vuelta

Chris Froome (Echipa Sky) a trecut linia de sosire în etapa 21 din Vuelta a Espana 2017 la Madrid pentru a-și încheia dubla istorică de Grand Tour. El aproape a sigilat victoria cu o zi înainte, dar a trebuit să termine în siguranță alături de rivalii săi peste linia finală de sosire pentru a asigura victoria.

Sprintul de la sfârșitul etapei procesionale i-a revenit lui Matteo Trentin (Quick-Step Floors), dar aceasta a fost doar o știre minoră în ultima zi a cursei de trei săptămâni.

Froome este primul ciclist de la Marco Pantani în 1998 care a câștigat două Grand Tour consecutive în același sezon și primul care a luat dubla Tur-Vuelta de la Berhand Hinault în 1978.

Pantani a susținut o victorie în Giro d'Italia cu Turul Franței, așa cum făcuse Miguel Indurain de două ori la începutul deceniului respectiv.

Victoria lui Hinault în Vuelta a Espana a venit, de asemenea, înaintea victoriei din acel an în Tur, deoarece a precedat trecerea cursei spaniole în ultima parte a sezonului.

Trentin a mers devreme pentru sprint, dar a fost suficient de puternic pentru a rămâne clar pentru a patra victorie a etapei. Froome a trecut linia pe locul 11, amestecând-o cu sprinterii, iar asta i-a fost suficient pentru a câștiga competiția de puncte pentru tricoul verde, precum și clasamentul general.

Imagine
Imagine

Toate, cu excepția sigilată cu o zi înainte

Etapa 20 a fost ultima șansă pentru unul dintre rivalii lui Froome de a-l doborî de pe treapta de sus a podiumului, dar a fost viu în fața amenințării.

Câștiga de etapă i-a revenit pe merit la veteranul campion de la Grand Tour Alberto Contador (Trek-Segafredo), care a ieșit așa cum a mers întotdeauna, atacând puternic la poalele legendarului Angliru pentru a obține o victorie finală.

Nu a fost suficient să-l mute pe Contador pe podium, dar va trebui să se consoleze știind că a ieșit să câștige cu fiecare ocazie, mai degrabă decât să urmeze roata lui Froome timp de trei săptămâni, așa cum a devenit un obicei pentru mulți. altele.

La începutul etapei 21, Contador a coborât din fața pelotonului pentru a-și lua rămas bun de la fanii de acasă care s-au adunat la barierele de pe circuitul din Madrid.

După ce a trecut linia de sosire (cu opt ture rămase) cu mâna pe inimă, Contador a revenit în grup și a lăsat cursa altora.

Până la sfârșitul etapei, Contador a coborât pe locul al patrulea la al cincilea la general, după ce a fost prins în spatele unei despărțiri.

Froome vrea toate tricourile

Conducând competiția de puncte în etapa finală, ca rezultat colateral al victoriei sale generale, Froome a părut pregătit să lupte și pentru verde.

De mai multe ori Team Sky a trimis cicliști de pe față înainte de sprintul intermediar, ceea ce a forțat o reacție de la Quick-Step Floors.

Matteo Trentin, care alunecase pe locul al treilea în competiție, a avut șansa de a-și recâștiga tricoul luând suficiente puncte în etapa finală.

În timpul primului sprint intermediar, Ian Stannard l-a condus pe Froome cu Quick-Step, iar Trentin a luat maximum de puncte.

Pentru sprintul final al zilei, Froome a fost din nou prezent și a câștigat suficiente puncte pentru a-l împiedica pe Trentin să câștige competiția.

Evadă inutilă

Trei cicliști - Nick Schultz (Caja Rural), Alessandro De Marchi (BMC Racing) și Rui Costa (UAE Team Emirates) - au ieșit din față cu șanse minime de a rămâne departe de a câștiga etapa.

Schultz a fost prins mai întâi, iar apoi cu o tură de circuit de alergat, celel alte două au fost retrase.

Acum, cu mai puțin de 6 km din ultimul Grand Tur al sezonului 2017 rămase, echipele de sprinteri s-au adunat în fruntea pelotonului și au concurat pentru control.

Quick-Step Floors a fost cea mai vizibilă echipă, dar multe altele au fost prezente în speranța de a-și conduce pilotul la o etapă.