Marta Bastianelli câștigă Gent-Wevelgem feminin dintr-un sprint de grup redus

Italiana a beneficiat de un avans puternic care a dus la victoria la Gent-Wevelgem feminin

Marta Bastianelli câștigă Gent-Wevelgem feminin după un avantaj puternic de la coechipiera Chloe Hosking. Jolien D'Hoore (Mitchelton-Scott) părea să fie într-o poziție câștigătoare și conducea sprintul, dar prea mult timp în vânt a văzut-o dispărând.

D'Hoore s-a agățat pe locul al doilea, iar Lisa Klein (Canyon-SRAM) a trecut linia pe locul al treilea pentru a finaliza podiumul.

O mare parte din munca din grupul de conducere fusese făcută de Team Sunweb, dar nu au putut manevra niciunul din stick-ul lor de atac și au plecat cu mâinile goale.

Aceasta este a cincea cursă a Turneului Mondial al Femeilor din 2018 și oferă al cincilea câștigător diferit.

Gent-Wevelgem: Cum sa întâmplat cursa pietruită

Femeile Gent-Wevelgem, care de fapt a început în Ieper, a fost rulat pe un traseu de 142,6 km și a avut șase urcări cheie: de două ori fiecare pe Baneberg, Kemmelberg și Monteberg.

De-a lungul primilor kilometri, mulți călăreți și-au încercat norocul, dar indiferent de diferența pe care grupurile mici reușeau să obțină, pelotonul avea să reacționeze în curând pentru a aduce lucrurile la loc.

Având 100 km de parcurs între piloti și linia de sosire, Thalita de Jong a fost plecată singură, cu un avantaj de 29 de secunde, iar la maximum a trecut la 40 de secunde înainte de a începe să coboare din nou.

Olandeza s-a întors în peloton aproximativ 5 km mai târziu.

Urcarea Banebergului a împărțit pelotonul, deoarece presiunea a fost aplicată de călăreți mai puternici la nasul grupului. Următoarea urcare, Kemmelberg, a văzut, de asemenea, mici rupturi în grup, iar călăreții au fost aliniați în urcare și în coborâre.

Renumitele Plugstreets - sectoarele de pietriș care se desfășoară în apropierea monumentelor memoriale de război din această regiune - au avut un impact mai mare asupra pelotonului decât l-au avut înainte urcușurile pietruite.

Până la sfârșitul celui de-al treilea drum cu pietriș, a existat un decalaj de 28 de secunde între pelotonul în frunte și cel care urmărea în spate, dar munca în urmărire a făcut ca decalajul să se reducă cu relativă ușurință.

Unii călăreți au încercat să scape peste Baneberg la a doua ascensiune, dar nu au reușit să clatine urmărirea.

Urcările ulterioare au fost cele care le-au avut de suferit pe unii călăreți, iar pe măsură ce pelotonul a urcat peste Kemmelberg, cu 39 km rămase până la final, decalajele au fost mult mai vizibile pe măsură ce pelotonul s-a despărțit.

După o anumită creștere a ritmului de către echipe mai mari, precum Boels-Dolmans, Team Sunweb și Mitchelton-Scott, a avut loc o pauză în proceduri, deoarece ritmul s-a uşurat, deoarece cicliștii au profitat de ocazie pentru a mânca și a bea.

În timp ce călăreții ajungeau la 27 km de la final, Rozanne Slik (FDJ-Nouvelle Aquitaine-Futuroscope) a mers singură și în curând a avut 27 de secunde peste grupul de lider, care conținea majoritatea concurenților principale pentru această cursă UCI Women's WorldTour.

Avansul lui Slik a plutit cu puțin peste 20 de secunde și părea a fi mai mult un exercițiu de înmuiere pentru o echipă, mai degrabă decât un efort de lungă durată pentru propria ei glorie.

Plotonul a fost forțat în eșaloane, deoarece presiunea a fost aplicată de Team Sunweb. Vântul l-a văzut pe Slik prins și ritmul în grupul din față a crescut.

Acest grup din față era format din 36 de cicliști, iar avantajul lor față de cei din spatele diviziunii părea să crească doar pe măsură ce kilometrii erau bifați.

Chantal Blaak (Boels-Dolmans) a fost activă în fruntea grupului, excluzându-se efectiv din sprintul final. Campioana Mondială, care ar putea câștiga de la sine, părea fericită să joace un rol de sprijin într-o echipă plină de câștigători.

Cu 14 km până la parcurs, diferența dintre grupele unu și doi era de 40 de secunde, așa că era clar că câștigătorul va veni din grupul din față.

Team Sunweb a jucat la putere și a folosit avantajul numerelor cu atacuri repetate din partea pelotonului principal, forțându-și rivalii să acopere mișcările.

Unul dintre cei care au atacat a fost Coryn Rivera, un sprinter care a putut câștiga această cursă, cu un atac absolut nimic și a fost abandonat imediat ce a fost adusă înapoi, lăsând-o să parcurgă ultimii 6 km singură sau ca parte. din al doilea grup.

Blaak s-a lansat cu 4,5 km de parcurs, dar ceilalți erau în viață față de pericol. Următoarea a fost colega de echipă a lui Blaak, Christine Majerus, înainte ca aceasta să fie urmărită și Blaak să plece din nou.

Ellen van Dijk (Team Sunweb) a folosit o pistă pentru biciclete pentru a lansa, dar nu a reușit să obțină un decalaj, iar pelotonul redus s-a îndreptat spre un sprint.

Rezultat: Gent-Wevelgem (142,6 km)