Campionate Mondiale 2018: Rohan Dennis câștigă contra cronometru în mod dominant

Anul al doilea al lui Tom Dumoulin continuă, când Rohan Dennis ia tricoul curcubeu TT. Fotografii: Innsbruck-Tirol 2018 / BettiniPhoto

Rohan Dennis a câștigat Campionatul Mondial UCI de cronometru cu o cursă care a fost cu mult peste restul, în timp ce l-a împins pe campionul în titlu Tom Dumoulin pe locul secund cu peste un minut.

Dumoulin era deja cu 8,84 secunde mai jos față de Dennis la prima împărțire de timp care a venit după 16,6 km, dar ambii cicliști au fost înaintea campionului de patru ori Tony Martin, iar victoria a fost, la acel moment, configurată în doi. cursă de cai conform așteptărilor.

Totuși, după prima verificare, Dumoulin era de așteptat să câștige timp pe urcarea principală a cursului și să aducă rezultatul final mult mai aproape decât a fost la sfârșit.

Până la marca de 35,2 km, avansul lui Dennis se extinsese la 1:01.73. Dumoulin ar fi fost ținut informat cu privire la verificările de timp și, ca atare, ar fi fost conștient de faptul că apărarea titlului i-a scapat.

În timp ce lupta părea că ar putea ieși din efortul lui Dumoulin, pe drum, belgianul Victor Campenaerts a continuat, deoarece șansa de a ajunge pe podium, ci și de a obține medalia de argint a devenit din ce în ce mai probabilă.

Când a trecut de linie, Campenaerts a intrat pe primul loc, dar cei mai mari rivali ai săi erau încă pe drum.

Olandezul Dumoulin a intrat în TT cu multe zile de cursă în picioare după ce a ajuns pe locul al doilea atât la Giro d'Italia, cât și la Turul Franței, în timp ce întregul sezon al lui Dennis a fost modelat de această cursă contra cronometru.

De asemenea, a dat foarte mult efortului echipei sale pentru eventualul lor loc al doilea în cronometrul echipelor de săptămâna trecută, unde victoria a mers la Quick-Step Floors.

Echipa Sunweb a lui Dumoulin a fost, de asemenea, campioana apărătoare în cursa respectivă, dar nu a putut lua victoria finală TTT.

Dennis părea extaziat când cobora de pe bicicletă, știind că făcuse destule pentru a captura tricoul curcubeu.

În etapele finale, Dumoulin a fost forțat să facă forță pentru a se asigura că a făcut al doilea pas pe podium, trecând doar peste linie cu 0,53 de secundă de rămas.