Ultima bicicletă de curse Tour of Flanders a lui Fabian Cancellara, scoasă la licitație pentru peste 13.000 lire sterline

Cuprins:

Trek Domane a fost folosit de Fabian Cancellara în ultimul său tur al Flandrei

Una dintre bicicletele de curse ale lui Fabian Cancellara din ultimul său sezon a fost vândută la licitație pentru 13.708 GBP.

Trek Domane SLR, plin cu numărul de cursă al Cancellarei, etichete Trek-Segafredo și un autocolant pe tulpină care indică urcarile din Turul Flandrei, a fost vândut prin licitația online Catawiki.

Imagine
Imagine

SLR Trek Domane de 13 GBP 708

Cancellara, care a câștigat de trei ori atât Turul Flandrei, cât și Paris Roubaix, a ajuns în cele din urmă pe locul al doilea în cursă în fața lui Peter Sagan, dar, după eveniment, bicicleta sa a fost predată postului de televiziune belgian Sporza ca parte a unei competiții.

Dar cu numărul, autocolantele și o schemă personalizată de vopsea care enumeră toate victoriile Cancellarei Classics, bicicleta a devenit obiect de colecție, iar atunci când a fost listată pe site-ul de licitație, și-a depășit cu ușurință valoarea inițială. Licitarea pentru bicicletă a început de la doar 42 de lire sterline, dar s-a vândut cu 13.708 de lire sterline, fără a fi surprinzător, unui belgian.

„Cancellara este unul dintre cei mai mari cicliști ai tuturor timpurilor”, a spus Mark Borgman de la Catawiki. „Cariera sa s-a încheiat anul trecut, după ce și-a dovedit încă o dată statutul aproape de neatins ca ciclist de cronometru, când a câștigat aurul la Rio de Janeiro. Interesul pentru bicicleta lui a fost fantastic, cu ofertanți din toată Europa luptă pentru propriul premiu pentru a deveni noul proprietar. În cele din urmă, cea mai mare ofertă a venit de la un fan belgian de ciclism.'