Unele dintre cele mai bune fotografii dintr-o ediție memorabilă a Turului Flandrei

Victoria lui Philippe Gilbert la Turul Flandrei din 2017 va fi discutată în anii următori, după ce a plecat singur, cu 55 km de cursă.

Philippe Gilbert își ține bicicleta în aer după ce a câștigat Turul Flandrei 2017

Pingând peste faimoasele urcări pietruite care alcătuiesc traseul, și-a extins suficient avansul pentru a putea descăleca din bicicletă și a o ține în aer în timp ce trecea peste linia de sosire.

Această colecție de fotografii de la Presse Sports/Offside oferă o privire a ceea ce a fost o zi obositoare de condus, dar genială de urmărit în Flandra.

Peter Sagan trăgând un wheelie la prezentarea pentru cel de-al 101-lea Tur al Flandrei

Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) favoritul dinainte de cursă a fost tot zâmbet și spectacol la semnarea înainte de cursă. Trăgând un wheelie de-a lungul rampei, era în mod clar relaxat.

Cursa lui nu a funcționat așa cum plănuise când a fost doborât în mod dramatic pe Oude Kwaremont.

Philippe Gilbert călărește în vârful Oude Kwaremont la Turul Flandrei din 2017

Aceasta a fost probabil ultima dată când Gilbert a privit înapoi între atac și câștig ceva timp mai târziu.

Aici, pe la jumătatea Oude Kwaremont și cu partea cea mai grea în spate, pilotul Quick-Step Floors a obținut un decalaj și nu și-a cedat niciodată avantajul.

Tom Boonen urcând pe Muur van Geraardsbergen la Turul Flandrei 2017

Tom Boonen, în ultimul său Tur al Flandrei, arăta puternic și confortabil în grupa a doua de pe șosea (coechipierul său Gilbert a format prima grupă cu un singur om), dar un mecanic prost a văzut șansele sale de a un rezultat se stinge într-o clipă.

El va participa la ultima sa cursă profesionistă în acest weekend la Paris-Roubaix, unde caută o a cincea victorie record.

Philippe Gilbert pleacă pe Paterberg la Turul Flandrei din 2017

Avantajul lui Gilbert a crescut pe urcări, pe care le-ar fi prezis palmaresul anterior din Ardenne, așa că va fi interesant de văzut dacă a fost ales pentru parcursul plat Paris-Roubaix și cum se descurcă dacă este.

Greg Van Avermaet a condus urmărirea la Turul Flandrei din 2017

Greg Van Avermaet a continuat în grupul de urmărire și a fost recompensat cu locul doi.