Interviu cu Alejandro Valverde: Înapoi la cele mai bune

Cuprins:

Proaspăt de la victoria sa la Turul Abu Dhabi, Alejandro Valverde discută despre revenirea în formă cu Laura Meseguer

Cu victoria sa în etapa Queen și clasamentul general al Turului Abu Dhabi, pilotul spaniol Alejandro Valverde a obținut deja opt victorii în doar 14 zile de competiție în 2018.

La șapte luni după accidentul său greu de la Turul Franței, care l-ar fi putut costa cariera, Valverde s-a întors și mai puternic ca niciodată.

Am vorbit pentru prima dată cu Valverde în timpul Vueltei la Comunidad Valenciana, când era într-o stare aproape extatică. El a obținut prima victorie a sezonului în a doua etapă a cursei și pentru el a fost una dintre cele mai importante din cariera sa.

S-a dovedit că nimic nu s-a pierdut în accidentul de acum șapte luni de la Turul Franței, când și-a rupt rotula și astragalul de la gleznă. La Vuelta a Comunidad Valenciana, a revenit la cel mai bun nivel.

„Ar fi frumos să câștigi poimâine”, a spus el, aproape lăsându-se purtat de sine. „Dacă totul este acoperit de zăpadă, fotografia liniei de sosire va fi frumoasă”. El se referă la etapa Queen de sâmbătă a Vueltei a la Comunidad Valenciana cu sosirea la Puerto de las Canteras.

A câștigat, deși nu a fost multă zăpadă…

‘Sincer, nu a fost intenția mea să câștig etapa, ci doar să-mi păstrez conducerea”, a spus el după aceea. „M-am dus la capul cursei și când m-am uitat înapoi, nimeni nu era în urmă.”

Un început puternic

Locul al patrulea la debutul său la Challenge Mallorca a dat deja un indiciu că a lucrat din nou în formă bună. În cursul cursei, el a spus: „M-am eliberat de toate poverile lunilor precedente.”

În mod surprinzător, sunt 14 ani de la prima sa victorie în Vuelta a la Comunidad Valenciana, iar anul acesta a câștigat-o pentru a treia oară. „Singura diferență este că acum sunt mult mai în vârstă, dar am același entuziasm și motivație sau chiar mai mult decât în 2004.”

Aceasta vine din spatele unui sezon fantastic de anul trecut, chiar până la accidentul lui. În 2017, a obținut 11 victorii în 35 de zile de competiție care, în ciuda sezonului său scurt, i-au fost suficiente pentru a se situa pe locul șapte în clasamentul mondial individual al UCI.

El recunoaște că cheia succesului său din ultimii ani este libertatea pe care o simte după ce a ajuns pe podium în Turul Franței 2015. Turul a început ca un vis și s-a transformat într-o obsesie pentru Valverde.

După ce a terminat pe locul trei în spatele lui Nairo Quintana și a câștigătorului Chris Froome în acel an, acum se bucură mult mai mult de competiție și poate conduce fără presiune, permițându-i să riște mai mult fără suferința înfrângerii.

Imagine
Imagine

Valverde în drum spre victorie la Turul Abu Dhabi, Credit: LaPresse - Ferrari / Paolone

Privind înainte

Obiectivele sale imediate pe termen scurt pentru acest sezon sunt Strade Bianche, Volta a Catalunya și Classics, unde are 11 victorii, inclusiv patru Liège-Bastogne-Liège și cinci la Flèche-Wallone.

Ar vrea să urce din nou pe Giro de Italia anul acesta. Cu toate acestea, după locul al treilea la debutul său în cursă din 2016, el își va sacrifica ambițiile personale pentru a-și economisi energia pentru Turul Franței, unde va lucra în serviciul lui Nairo Quintana, alături de Mikel Landa..

Propria șansă a lui Valverde la gloria Marelui Tur va veni la Vuelta a España, care va servi și drept încălzire pentru Campionatele Mondiale pe șosea de la Innsbruck, cel mai mare obiectiv al lui pentru 2018 și treaba lui neterminată, la care face referire drept „ultima lui mare oportunitate”.

Mi se pare uimitor să aud că la 37 de ani se simte „mai puternic decât în 2017”. În urmă cu doar șapte luni, a intrat în operație la Spitalul din Dusseldorf, după accidentul său teribil din timpul etapei de deschidere a Turului Franței.

Primul diagnostic a sugerat că accidentarea lui i-ar putea pune capăt carierei de ciclism. Cu toate acestea, o lună și jumătate mai târziu, în primele zile de la Vuelta a España, membrii echipei sale Movistar și-au ridicat mâinile surprinși când au auzit că vrea să concureze la Turul Guangxi din octombrie. Spaniolul nu și-a pierdut capacitatea de a-i surprinde chiar și pe cei mai apropiați.

Când Vuelta a España a sosit în Murcia anul trecut, el a mers să viziteze pelotonul împreună cu familia. Soția sa Natalia a remarcat că încă din primul minut după operație a fost 100% dedicat recuperării sale.

‘Dacă doctorul a spus că trebuie să facă patru ore de reabilitare, făcea opt. Așa era în fiecare zi. Fără să se plângă, a spus ea. La două zile după operație, a putut să stea în picioare și o lună și jumătate mai târziu s-a întors pe bicicleta sa iubită.

Pare remarcabil că au trecut 15 ani de când Valverde a ocupat locul doi la Campionatele Mondiale de drumuri de la Hamilton, Canada, în 2003. Spaniolul este pe cale să împlinească 38 de ani și, în ciuda faptului că are deja 113 victorii sub centură., este evident că nu are chef să încetinească în curând.