Fabio Aru se alătură Qhubeka-Assos pentru 2021

Câștigătorul Vueltei a Spaniei din 2015 este una dintre numeroasele noi adăugări la echipa africană, în timp ce se reconstruiește după schimbarea sponsorizării

Fabio Aru a devenit ultimul ciclist care s-a alăturat lui Qhubeka-Assos în WorldTour în 2021.

Câștigătorul Vueltei a Spaniei din 2015 se alătură unor autografe, inclusiv Harry Tanfield și Simon Clarke, la ținuta africană, care a pierdut o mulțime de motocicliști în timp ce au evitat colapsul.

Italianul nu a câștigat de la etapa a 5-a a Turului Franței 2017, când a fost cu Astana, nereușind să înregistreze un singur clasament în top trei în cele trei sezoane ale lui UAE Team Emirates.

Aru a spus despre oportunitate: „În ultimii câțiva ani, nu am experimentat tot succesul pe care l-am sperat și așa că voi folosi acest nou pas pentru a extrage din câțiva dintre factorii simpli care au văzut obțin acele rezultate, deoarece știu că sunt din nou capabil de un succes similar.'

După ce compania japoneză NTT și-a retras sponsorizarea, au apărut îndoieli cu privire la faptul că echipa, care a început ca MTN-Qhubeka și a petrecut trei ani ca Team Dimension Data, va găsi un nou sponsor la timp.

Nume mari, inclusiv Edvald Boasson-Hagen, Michael Valgren, Louis Meintjes și câștigătorul etapei Giro d'Italia, Ben O'Connor, au plecat, în timp ce viitorul echipei era incert, ceea ce înseamnă că au existat locuri pentru călăreți precum Aru și Tanfield care s-au trezit departe. Turneul Mondial.

La sosirea lui Aru, directorul echipei Doug Ryder a spus: „A avea un călăreț care a câștigat un Grand Tour în Vuelta, a fost al cincilea în Turul Franței și de două ori pe podiumul Giroului ne adaugă mult. dezvoltarea echipei pe măsură ce continuăm să ne străduim să câștigăm pe cea mai mare scenă din lume; pentru a inspira speranță și a crea oportunități.'