Ed Clancy a fost dezamăgit de rezultatul urmăririi în echipă

Ed Clancy spune că performanța slabă din ultimul tur i-a costat pe echipa GB medalia de aur în urmărirea pe echipe la Campionatele Mondiale pe pistă de la Londra

Având o tură până la finala de urmărire pe echipe masculină de la Campionatele Mondiale pe pistă, Marea Britanie a avut un avans de 0,143 secunde față de rivalii de lungă durată, Australia. Dar când a tras pistolul de sosire, Australia a fost cea care a câștigat cu un timp de 3:52.727, cei trei britanici rămași revenind acasă 1.129 secunde mai târziu. Am vorbit cu Ed Clancy pentru a afla ce s-a întâmplat în etapele finale.

‘Este greu când îl pierzi în ultimul tur așa. Am făcut două viraj bune, dar eu am pierdut cursa. Am pierdut roata și, în ciuda faptului că m-am angajat să fac două viraje mari devreme, aceasta a fost strategia și, din păcate, nu merge întotdeauna conform planului”, i-a spus Clancy lui Cyclist în timpul unei lansări de biciclete cu echipa sa comercială Condor-JLT.. „Analizam totul, ne uităm la cine a mers bine la antrenament și simt sincer că a fost cea mai bună formație pe care am avut-o în finală.”

Echipa GB în ultima tură a urmăririi echipelor la Campionatele Mondiale pe pistă din Londra 2016

Clancy și-a strecurat un disc în spate într-un accident bizar la Turul Marii Britanii anul trecut, care a implicat ridicarea unei valize și a fost forțat să se opereze. O vreme nici nu știa dacă își va putea relua cariera de ciclism, dar după o perioadă de recuperare de 12 săptămâni s-a trezit remarcabil în linia finală de urmărire pe echipe, alături de Sir Bradley Wiggins, Owain Doull și Jonathan Dibben.

'Strategia a fost să fac un tur de deschidere de 12,5 secunde (jumătate) și să livrez echipa în ture de 14,0 secunde (complete), lucru pe care l-am remarcat în ciuda faptului că nu am fost deloc primul om la antrenament de la operația mea la spate..'

Dar Clancy sugerează că nu se aștepta deloc să participe în finală: „Am fost pus la capăt pentru că Burkey [Steven Burke] s-a chinuit toată săptămâna, așa că a fost un pic de noroc [punându-l pe Clancy în echipă]. Dar a funcționat bine.”

‘Am făcut o perioadă bună la al doilea turn și mă rugam să fie asta,” spune el despre rolul său în cursă. „Dar când am văzut din nou partea din față în ultima viraj, pur și simplu nu aveam picioare. În mod obișnuit, dacă eram în plină fitness, îmi place să cred că aș fi putut arunca o jumătate de tură rapidă, să mă întorc și să rămân, dar aseară am încercat să ies din drum cât mai repede posibil și să mă întorc pe spate., dar pur și simplu nu am putut rezista. Nu mai aveam nimic.'

„Am mers tot la fel de repede cum am trecut peste întreaga competiție, dar australianii au intensificat-o mai bine decât noi și asta a fost tot”, conchide Clancy.„Dezamăgitor să fiu sincer, dar dacă te gândești la ce am venit și unde putem merge încă înainte de iulie, cred că este încă destul de pozitiv.”

Campionatul Mondial pe pistă nu s-a încheiat încă, deci consultați ghidul nostru pentru restul curselor din acest weekend aici: Ghidul evenimentelor Campionatul Mondial pe pistă