Giro d'Italia 2018: Bennett o devansează pe Viviani pentru a câștiga etapa finală neutralizată la Roma

Cuprins:

Chris Froome pecetluiește o victorie istorică, rezultatul cursei fiind luat mai devreme din cauza temerilor de siguranță

Credit foto: Eurosport

Sam Bennett (Bora-Hansgrohe) a câștigat etapa finală a celui de-al 101-lea Giro d'Italia, producând un sprint excelent spre linie pentru a o revizui pe favorita Elia Viviani (Quick-Step Floors).

Bennett a livrat marfa după ce Quick-Step Floors a stabilit ritmul în cea mai mare parte a etapei, care a implicat 10 circuite de 11,5 km în jurul Orașului Etern. Dar după ce Viviani a fost condus perfect de doi coechipieri care au ajuns în cursa finală pentru linie, el nu a avut viteza necesară pentru a-l ține la distanță pe Bennett.

Chris Froome a terminat împreună cu toți rivalii săi din GC într-un grup cu mai mult de 10 minute mai jos, după ce oficialii cursei au convenit să neutralizeze cronometrarea etapei la sfârșitul a trei ture din cauza preocupărilor legate de siguranța pilotului pe drumurile accidentate și pietruite.

După un Giro d’Italia fără suflare care a început pe un continent complet diferit, etapa sa finală avea să aibă loc în întregime în capitala națiunii. Organizatorii plănuiseră un circuit de 11,5 km în jurul centrului Romei – un fel de tur de vizitare a obiectivelor turistice pentru bicicliști profesioniști – care urma să fie disputat de 10 ori în total.

Cu sprinturi intermediare creionate pentru sfârșitul celor 4-a și 6-a ture, asta ar menține nivelul de interes ne-am gândit la ceea ce ar fi probabil o confruntare finală de sprint – la fel ca tradiționala etapă finală a Turului Franței.

Sau acesta era planul.

Diferența a fost că, spre deosebire de Tur, unde cicliștii știu exact ce le rezervă circuitul final tradițional și au de parcurs peste 50 de kilometri înainte de a ajunge la el, aici întreaga etapă a fost disputată pe circuit.

Ceea ce însemna de la prima lovitură de pedală, călăreții au experimentat direct că suprafața drumului pur și simplu nu a fost la înălțime. Denivelat pe tot parcursul, cu porțiuni extinse pietruite și multe schimbări bruște de direcție, pante și camber-change, a fost un circuit conceput pentru turist, nu pentru biciclist.

Nimeni nu părea fericit, iar grupul părea pregătit să se revolte. Intră cuceritorul din Grand Tour Froome, care se crede că este un auto-proclamat patron, care, împreună cu liderul de puncte Viviani, a dus cazul cicliștilor la comisari, în timp ce restul cursei a continuat ușor.

În sfârșit s-a ajuns la un acord: piloții vor începe cursa atâta timp cât timpii de clasament general erau luați la sfârșitul turului al treilea, fără bonusuri de timp pentru sprinturi după aceea.

Efectiv, aceasta însemna că zona neutralizată de la începutul etapei avea aproape 35 km lungime, moment în care întreaga cursă a fost neutralizată, dar etapa în sine a început oficial.

Totul a fost puțin absurd, dar cel puțin asta însemna că pilotii și echipele GC puteau să stea pe spate și să-i lase pe cei interesați să lupte pentru onorurile de etapă să continue.

Și așa au făcut, cu un grup de 18 aspiranți trăgând rapid din față pentru a-și testa norocul împotriva pelotonului, a elementelor și a suprafeței drumului.

Printre numărul lor s-a numărat Davide Ballerini de la Androni Giocattoli, care a luat în mod corespunzător primul sprint intermediar pentru a-și consolida locul al treilea în clasamentul pe puncte și victoria generală în competiția de sprint intermediar minor.

Până la jumătatea etapei – deși doar sfârșitul celui de-al doilea tur de curse adevărate – Krists Neilands (Academia de ciclism din Israel) atacase singur restul grupului separatist și a condus cu aproximativ 10 secunde. Cu toate acestea, pelotonul a fost condus de către Quick-Step Floors „Wolfpack” cu doar 30 de secunde în urmă.

În acest moment, Froome, restul echipei Sky și, într-adevăr, câțiva alți cicliști și echipe GC, au fost lăsați în urmă, munca lor în acest Giro s-a terminat.

Evadarii nu au lucrat împreună într-un mod semnificativ, așa că Christopher Juul Jensen (Mitchelton-Scott) și Viatcheslav Kuznetsov (Katusha-Alpecin) au continuat fără ei și, cu trei ture de la final, i-au condus pe fostii lor însoțitori cu 21 de secunde, iar Quick-Step cu mișcare rapidă exprimă doar 10 secunde mai înapoi.

Un tur mai târziu și doar cei doi cicliști au rămas liberi, și cu doar 8 secunde. Până acum, grupul GC a fost cu 7 minute în urmă, clar că doar trecea prin mișcări după 3.500 km de curse grele în ultimele trei săptămâni.

Quick-Step a întârziat captura finală pentru aproape încă un tur complet și, într-adevăr, Jensen și Kuznetsov au putut auzi clopoțelul sunând pentru o tură mai târziu, când în cele din urmă au fost înghițiți.

Tocmai în ultima tură, Viviani a avut o sperietură cu un lanț căzut și brusc ușa s-a deschis pentru o mișcare oportunistă din față. Și un cvartet a intervenit pentru a arunca zarurile, inclusiv sprinterul Danny Van Poppel (LottoNL-Jumbo) și specialistul în cronometru Tony Martin (Katusha-Alpecin).

Dar cu Bora-Hansgrohe împingând ritmul inițial și cu Quick-Step Floors care o aduce din ce în ce pe Viviani înapoi în poziție, fuga surpriză a fost adusă înapoi în timp util și trenurile de sprint au ajuns în poziția finală.