Lance Armstrong și foștii colegi de echipă termină pe locul al treilea în revenirea la curse

Lance Armstrong și trei foști coechipieri din US Postal termină pe locul al treilea în cursa Old Pueblo MTB de 24 de ore

Lance Armstrong a făcut echipă cu foștii colegi de echipă din US Postal George Hincapie, Christian Vande Velde și Dylan Casey pentru a participa la cursa de ciclism montan de 24 de ore, Old Pueblo, din Tucson, Arizona, în weekend. Echipa, care concurează sub numele de WEDU, a terminat pe locul al treilea.

Armstrong, Hincapie, Vande Velde și Casey au fost colegi de echipă la echipa US Postal Service între 1999 și 2002. Armstrong are interdicție pe viață să concureze la evenimente sancționate de US Cycling, dar Old Pueblo nu se încadrează în această categorie, așa că i s-a permis să călătorească - în mod similar cu alte evenimente pe care le-a condus în istoria recentă, de exemplu cursa de pietriș Texas Chainring Massacre, în care a terminat pe locul al doilea.

Hincapie și Vande Velde au primit șase luni de interdicție după ce au depus mărturie într-o investigație USADA din 2012, iar toți cei patru cicliști sunt acum pensionați de mult timp.

Echipa lui Armstrong concurează la categoria echipe de patru oameni, într-un teren total de 1.800 de călăreți. Pe parcursul cursei, care a fost epuizată pe un traseu de 16,1 mile, cu 1.231 de picioare câștigate pe tur, ei au pierdut în fața Stan's No Lube, locul doi, cu doar trei secunde. Echipa câștigătoare, Nine Inch Males, a fost cu mult înainte și a parcurs 24 de ture.