Turul Flandrei 2018: Van der Breggen câștigă din nou după un alt masterclass solo

Cuprins:

Anna Van der Breggen își continuă succesul Strade Bianche cu o victorie în Flandra, după o cursă plină de incidente

Anna Van der Breggen (Boels-Dolmans) a câștigat Turul Flandrei feminin din 2018 cu o pauză individuală perfect cronometrată pe care niciuna dintre rivalele ei nu a putut-o contracara.

Van der Breggen a atacat un peloton redus chiar peste vârful Kruisberg, cu 27 km de parcurs, într-o mișcare similară cu cea a câștigat Strade Bianchi luna trecută și nu a părut niciodată în pericol de a fi prinsă.

Coechipierul Amy Pieters a condus ceea ce a mai rămas din urmăritori peste linie pentru un Boels-Dolmans 1-2, cu Annamiek van Vleuten (Mitchelton-Scott) completând o matură curată a podiumului pentru olandezi.

Condițiile de frig și umezeală care au dominat săptămâna trecută au fost din nou prezente pe măsură ce terenul a pornit din Oudenaarde pe un traseu de 151 km care a inclus cinci sectoare pietruite și 11 dealuri înainte de sosirea înapoi în Oudenaarde.

Condițiile s-ar îmbunătăți pe măsură ce ziua trecea și, având în vedere condițiile – și faptul că toate urcușurile grele au fost concentrate în a doua jumătate a cursei – mersul devreme a fost precaut.

O pauză de aproximativ opt călăreți a fost liberă după aproximativ 25 km, dar nu a fost lăsată niciodată să iasă din vizorul pelotonului și au fost măturate pe tronsonul pietruit Paddestraat, cu mai puțin de 40 de km.

Ritmul a fost de așa natură încât alți câțiva călăreți au încercat și nu au reușit să depășească, înainte ca Natalie Van Gogh (Parkhotel Valkenburg) să obțină, în sfârșit, o mișcare de a rămâne cu un val puternic din față.

Dar după ce a câștigat din nou avantajul de aproape un minut, ritmul mare din fruntea pelotonului a început să spună și ea a fost rapid înghițită din nou.

Cu toate acestea, cursa a fost aruncată în haos chiar înainte de temutul Kapelmuur din Geraardsbergen, când o grămadă în masă a văzut mulți călăreți au lovit podeaua și mulți alții au întârziat.

Când au ajuns în vârful Kapelmuur, cursa se fragmentase complet, dar în curând un grup de aproximativ 35 de călăreți se reformase. Odată cu „Hellingen”-ul care venea grăbit și rapid în a doua treime a cursei, era inevitabil ca favoriții să fie din ce în ce mai vizibili în fruntea procedurilor și așa s-a dovedit.

La vârful Kruisberg, cu 28 km de parcurs, un grup select de 12 au fost în frunte, inclusiv toți principalii favoriți.

Atunci Van der Breggen a făcut-o să se miște. Când a ajuns la Oude Kwaremont, avea deja un minut de avantaj, cu un cvartet de călăreți în urmărire, inclusiv Van Vleuten (Mitchelton-Scott) și Ashleigh Moolman Pasio (Cervelo-Bigla).

Dar decalajul mergea doar într-un singur sens, iar până la linia de sosire, Van der Breggen a avut suficient timp pentru a se bucura de aplauze în timp ce trecea peste linie cu ambele mâini în aer.

Imagine: Eurosport