Turul Franței 2018: Demare câștigă sprintul la Pau, Thomas rămâne în galben

O zi rapidă și plată îl vede pe francez învingându-l pe compatriotul Laporte la Pau

Arnaud Demare (Groupama-FDJ) a câștigat etapa 18 a Turului Franței într-un sprint rapid la Pau. Christophe Laporte (Cofidis) s-a clasat pe locul al doilea, iar Alexander Kristoff (UAE-Team Emirates) a ocupat al treilea distanță.

Groupama-FDJ a stabilit un ritm ridicat în ultimul kilometru și a fost recompensat când Demare a rezistat provocării târzii a lui Laporte. Victoria a fost prima pentru o echipă franceză în cursa din acest an, deși nu pentru un călăreț francez, datorită perechii de victorii de etape ale lui Julian Alaphilippe pentru echipa belgiană Quick-Step Floors.

Etapa a fost rapidă pe tot parcursul, cu evadarea de cinci oameni a zilei – care a inclus Niki Terpstra (Quick-Step) și Matthew Hayman (Mitchelton-Scott) – nu a permis niciodată să deschidă diferența dincolo de 90 de secunde.

În ceea ce a fost o etapă fără stres pentru cicliștii din clasamentul general, nu a existat nicio modificare a clasamentului general. Geraint Thomas (Team Sky) îl conduce în continuare pe Tom Dumoulin (Team Sunweb) cu 1'59", cu coechipierul Chris Froome al treilea la 2'31". Au mai rămas doar trei etape ale cursei – mâine ultima etapă montană, sâmbătă o cronometru de 31 de km și duminică etapa de procesiune tipică către Paris.

Povestea scenei

Puteți ajunge până la a numi etapa 18 a Turului de la Trie-sur-Baise la Pau o zi de odihnă pentru cicliștii din clasamentul general, având în vedere cei 171 km de călătorie în mare parte plat implicați, care au avut doar două urcări de categoria a patru., Coasta de Madiran și Coasta de Anos.

Bineînțeles, nicio zi nu este cu adevărat lipsită de stres la Tur, dar a fost departe de entuziasmul anterioare două etape din Pirinei și, în special, de ieri, care i-a văzut pe călăreți abordând trei munți în doar 65 km.

Acea etapă i-a revenit în cele din urmă Condorului Anzilor, Nairo Quintana (Movistar), care a atacat la baza urcușului final, Col du Portet, și nu a mai fost văzut niciodată cu Dan Martin (UAE-Team Emirates).) în secunda.

Locul trei al lui Thomas l-a văzut extinzându-și avantajul față de cei mai apropiați rivali ai săi din GC și, în special, pe coechipierul Froome. Campionul de patru ori a Turului a crăpat în ultimii kilometri ai etapei, acordând timp și rolul său de lider al echipei Team Sky. Turul este acum cel de pierdut al lui Thomas.

Începând din Trie-sur-Baise, pelotonul va termina la Pau, care se află doar în spatele Bordeaux și Parisul însuși în lista celor mai folosite locații pentru un final de etapă – astăzi a fost cea de-a 69-a apariție în rol.

Vorbind despre repere, astăzi a fost și cea de-a 365-a etapă din Turul Franței a veteranului francez Sylvain Chavanel din lunga sa carieră. Cu toate acestea, în ciuda unui an întreg de curse în Grande Boucle, în care a jucat în pauză în multe etape ca aceasta, Chavanel a ratat atunci când principala evadă a zilei a plecat pe 48.8 km după prima oră de curse fără suflare.

În schimb, cuprindea cinci bărbați care sunt mai frecvent asociați cu pavajul din nordul Europei în primăvară: Hayman și Luke Durbridge (Mitchelton-Scott), Thomas Boudat (Direct Energie), Guillaume Van Keirsbulck (Wanty-Groupe Gobert).) și Terpstra.

Plotonul, conștient că acesta era un grup de călăreți suficient de puternic pentru a apăra chiar și un avans moderat până la Pau – mai ales cu atât de puțini sprinteri rămasi în cursa pentru care grupul să lucreze – a păstrat diferența în jurul valorii de 90 de secunde, călare greu pentru a-i menține pe cei cinci lideri în raza de acțiune.

Ritmul ridicat ar fi putut contribui la ca câștigătorul de ieri Quintana să cadă într-un accident. Movistar a lovit cu putere puntea, rupându-și tricoul. A fost forțat să schimbe bicicleta și o urmărire, condus de colegii de echipă, în timp ce se lupta pentru a reveni pe peloton, care a încetinit puțin pentru a-l ajuta să intre înapoi.

Din afară de asta, tenul scenei a rămas în mare măsură statică pe măsură ce kilometrii treceau: cinci oameni în față, urmați aproximativ un minut și jumătate mai târziu de terenul principal. UAE-Team Emirates a fost în fruntea pelotonului, lucrând pentru campionul european Alexander Kristoff, unul dintre puținii sprinteri rămași în cursă. Fără îndoială, norvegianului i-a plăcut schimbările după ce a văzut accidentul de mare viteză al lui Peter Sagan ieri.

Pauza era amânată pentru a se usuca, dar cu 23 km până la final, diferența de timp a rămas la 46 de secunde. Cursa a lovit ultima urcare a zilei, Cote d'Anos, cu o viteză incredibilă. Totuși, pauza s-a luptat pentru a rezista, dar la vârful urcușului cursa a fost din nou împreună, doar pentru un alt atac cu piloti Mitchelton-Scott și chiar Dan Martin (UAE-Team Emirates) pentru a-și încerca norocul.

Din păcate, prezența lui Martin a dus la oprirea rapidă a pauzei de către Team Sky. Interesele lor GC sunt acum apărate, Team Sky a renunțat la conducerea pelotonului, Groupama-FDJ luând conducerea în ajutorul lui Demare, un călăreț disperat după victorie.

În mod surprinzător, Bora-Hansgrohe a ajutat și la stimularea ritmului cardiac, în ciuda faptului că Sagan era încă îndurerat de toamna de ieri. Acest ritm a făcut ca pelotonul să se întindă, chinuindu-se să rămână atașat în spate.

Conducând în finală, Bora-Hansgrohe și Groupama-FDJ au fost blocați într-o cursă de tragere directă pentru Sagan și Demare, dar ar putea oricare dintre ei să o termine.