Hammer Series Hong Kong anulat

Decizie luată de a anula cursele și sporturile ca urmare a protestelor în desfășurare în Hong Kong

Seria Hammer Hong Kong a fost anulată din cauza protestelor în desfășurare în teritoriu. Velon și Hong Kong Tourism Board – organizatorul Hammer Hong Kong și participarea în masă la Hong Kong Cyclothon sportive – au anunțat vestea anulării cursei pro și sportive, care erau programate să înceapă în 10 zile.

Având în vedere că protestele au loc de luni de zile și nu se găsesc un sfârșit realist, probabil că decizia ar fi putut fi luată mai devreme. Cu toate acestea, este puțin probabil ca vreo echipă să fi fost deja pe drum atât de departe de evenimente.

„Am urmărit lucrurile îndeaproape și acum s-a decis că cel mai bun curs de acțiune este să oprim pregătirile și să ne uităm spre 2020, când seria Hammer și cei mai buni cicliști profesioniști din lume vor reveni pe străzile din lume. Hong Kong, a declarat organizatorul Velon în declarație.

Având în vedere că Hammer Hong Kong era setat să fie ultima parte a seriei, înseamnă că clasamentul actual va fi acum final. Jumbo-Visma sunt, prin urmare, campioni Hammer Series 2019, deoarece au condus clasamentul după ce a câștigat Hammer Stavanger și a ocupat locul doi la general la Hammer Limburg.

Deceuninck-QuickStep termină pe locul al doilea după victoria lor de la Hammer Limburg și Team Sunweb completează podiumul.