Cinci tineri britanici se pregătesc să devină profesioniști în 2017

Următoarea generație de talente britanice se pregătește să-și înceapă cariera profesionistă la o serie de echipe WorldTour

Nu mai puțin de cinci tineri cicliști britanici urmează să se alăture în rândurile profesioniste în 2017, ieșind din categoriile amatori și sub 23 de ani, după ani de succes continuu.

Nesurprinzător, Team Sky a reușit doi dintre cei mai importanți cicliști sub 23 de ani din ultimii ani, Owain Doull, 23 de ani, și Tao Geoghegan-Hart, 21 de ani. Doull, membru al echipei Wiggins, a fost al treilea la general. Turul Marii Britanii de anul trecut, precum și o serie de alte rezultate a fost, de asemenea, în echipa câștigătoare de urmărire pe echipe la Jocurile Olimpice de la Rio. În vară a fost anunțat că Doull va participa cu Team Sky pentru restul sezonului 2016, iar de atunci este deja aliniat în culorile Team Sky la Paris-Tours.

Între timp, Geoghegan-Hart a petrecut ultimele patru sezoane la echipa de dezvoltare Axeon Hagens Bergman și la iterațiile sale anterioare, având sediul în SUA. El a obținut niște rezultate impresionante la cursele de etape majore din SUA, cum ar fi Turul Californiei și Provocarea SUA, precum și la cursele de etape majore sub 23 de ani, cum ar fi Tour de l'Avenir. La fel ca Doull, se alătură echipei Sky cu un contract de doi ani până la sfârșitul anului 2018.

În altă parte, un alt dublu-header înseamnă că atât Jon Dibben, cât și Hugh Carthy, ambii în vârstă de 22 de ani, vor merge pentru Cannondale-Drapac anul viitor, echipa US WorldTour aducându-i pe ambii cicliști pentru abilitățile lor diferite. Carthy este foarte alpinist și va merge la echipă după ce a călărit mai întâi pentru Rapha-Condor JLT, unde a câștigat Turul Coreei, și apoi Caja-Rural Seguros, unde a ocupat locul 9 în GC la Volta Catalunya și a câștigat Vuelta Asturias. Între timp, Dibben și-a petrecut lunile precedente ca actor la Cannondale, semnând după doi ani cu Team Wiggins. Este campionul mondial în exercițiu la cursa de puncte pe pistă, iar pe drum a fost acolo sus, la U23 Paris-Roubaix și a câștigat etape la stimata cursă de etape pentru sub 23 de ani, Triptyque des Monts et Châteaux.

În sfârșit, după ce a petrecut doi ani cu echipa de amatori Lotto-Soudal sub 23 de ani, James Shaw, în vârstă de 20 de ani, a semnat pentru echipa WorldTour pentru doi ani. Shaw a petrecut a doua jumătate a anului 2016 ca stagiare, realizând o călătorie impresionantă la Turul Marii Britanii în sprijinul lui Andre Greipel, după un sezon care a inclus și pe locul 5 la Liege-Bastogne-Liege sub 23 de ani și pe locul 3 chiar la testând Fleche Ardennaise.

Dibben, Geoghegan-Hart și Shaw participă cu toții la cursa rutieră masculină U23 la Campionatele Mondiale de la Doha de mâine, după ce Dibben și Geoghegan-Hart au terminat luni pe locurile 15 și, respectiv, 26 la cronometru.