Rui Costa încheie victoria Turului Abu Dhabi

Rui Costa câștigă etapa reginei pentru a primi onorurile generale, în timp ce Caleb Ewan sprintează spre gloria etapei finale

Rui Costa (UAE Team Emirates) a câștigat „acasă” în weekend, câștigând Turul Abu Dhabi pentru echipa Emirate. Victoria sa în etapa regina a turneului, în vârful vârfului Jebel Hafeet, a fost suficientă pentru a-i asigura victoria generală în general în fața lui Ilnur Zakarin (Katusha Alpecin) și Tom Dumoulin (Team Sunweb).

Cursa a fost considerată un duel între nume câștigătoare ale Marelui Tur precum Nairo Quintana (Movistar), Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida) și Alberto Contador (Trek-Segafredo), dar Costa și Zakarin au scăpat. grupul devreme și au reușit să se agațe în avantajul lor până la final. Tom Dumoulin și Bauke Mollema (Trek-Segafredo) au reușit în cele din urmă să se desprindă și ei, dar nu au reușit să ajungă la lideri.

Costa, campioana mondială 2013, a avut câțiva ani liniștiți, dar după o victorie de etapă la Turul de la San Juan în ianuarie și a doua la general la Turul Omanului, portughezul are un început orbitor în 2017. Â

Etapa finală a fost o cursă pe circuit de 28 de ture în jurul circuitului de Formula 1 Abu Dhabi, desfășurată în condiții foarte umede, iar Caleb Ewan (Orica-BikeExchange) a fost cel care a câștigat în fața lui Mark Cavendish și Andre Greipel, în cele din urmă și-a câștigat etapa după ce s-a prăbușit în etapa 1 și a fost trecut la linie în timp ce sărbătorește în etapa 2. Â

Victoria este a cincea victorie a tânărului australian din 2017, fiecare dintre ei venind și în cursele WorldTour. Â