Rivalii din GC au plecat zguduind în ploaie, în timp ce campionul apărător ia galben cu o afișare dominantă de alpinism

Multumesc, Tadej. De îndată ce ne punem la îndoială dacă aceasta a fost cea mai mare săptămână de deschidere a Turului Franței vreodată, irepresibilul Pogacar amenință că va închide întreaga cursă cu două săptămâni mai devreme.

Aceasta a fost dominația slovenului într-o primă zi umedă și plină de vânt pe munte. El nu a câștigat etapa a 8-a – această onoare i-a revenit lui Dylan Teuns într-un al doilea succes consecutiv pentru Bahrain Victorious – dar a dedicat atât de mult timp presupușilor săi rivali din GC, încât este greu să vezi pe altcineva stând pe prima oprire a podiumului. Paris, în ciuda celor două săptămâni de curse care urmează să vină.

Prejudiciul a fost provocat în partea de sus a categoriei 1st Col de Romme, la 30 km de la sosire, apoi a fost întărit și amplificat pe Col de la Colombiere înainte de coborârea în coborâre. Le Grand-Bornand.

Pogacar a terminat etapa de 151 km pe locul patru, cu 49 de secunde mai jos față de Teuns și chiar în spatele colegilor supraviețuitori Ion Izagirre (Astana) și Michael Woods (Israel Start-Up Nation).

Dar intervalele de timp din spatele lui Pogacar au contat. Simon Yates a pierdut 2 minute. Jonas Vingegaard, Richard Carapaz, Alexey Lutsenko, Rigoberto Uran și Enric Mas erau împreună în ceea ce a mai rămas dintr-un grup de urmărire, toți cu 3:20 în spatele lui Pogacar.

S-a înrăutățit doar de acolo. Nairo Quintana a pierdut aproape 8 minute; Julian Alaphilippe și Richie Porte au pierdut 18 minute; Vincenzo Nibali și tricoul galben Mathieu van der Poel 21 de minute.

Geraint Thomas și Primoz Roglic? 35 de minute. În mod clar, ambii și-au văzut perspectivele de Tur distruse de efectele accidentelor de mai devreme în cursă. Roglic a decis să nu înceapă Etapa a 9-a, o altă etapă de munte dură, cu un final pe vârf.

Dar aceasta a fost ziua lui Pogacar. Poate fi văzut ca viitorul sportului, dar până acum Turul Franței din 2021 a fost o etapă aproape perfectă de dominație pe care am văzut-o doar de la legendele Turului în fastul lor: dominați cronometrul de deschidere, apoi faceți o declarație în prima etapă montană.