Thibaut Pinot a câștigat Il Lombardia 2018 după ce l-a depășit pe campionul Nibali

Cuprins:

Riderul Groupama-FdJ face o mișcare decisivă la 20 km de casă, dar la sfârșitul raliului Nibali, italianul își asigur locul doi, câștigat cu greu

Francezul Thibaut Pinot (Groupama-FdJ) a câștigat ultimul Monument al anului și cea mai mare victorie a carierei sale, câștigând 2018 Il Lombardia cu o performanță fără egal pe drumurile din Lombardia sâmbătă.

Pinot a făcut mișcarea pe cea mai grea urcare a zilei, Muro di Sormano, mergând clar într-un grup select, dar arătând întotdeauna cel mai probabil câștigător.

Campionul în apărare Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida) a terminat pe locul al doilea, cu 32 de secunde mai jos față de câștigător, neavând niciun răspuns la ritmul agresiv al lui Pinot în penultima urcare a Civiglio în ultimii 20 km.

Dylan Teuns de la BMC a terminat pe locul al treilea, îndreptându-se într-un grup selectat de concurenți 11 secunde mai târziu, în ciuda faptului că grupul l-a prins pentru scurt timp pe Nibali în timp ce trecea pe ultima urcare mică la puțin sub 3 km de linie.

„Cursa frunzelor care cad” de 241 km a fost ultima angajament serioasă a sezonului pentru majoritatea candidaților de top și prima șansă de mare profil pentru Alejandro Valverde (Movistar) de a-și arăta proaspătul câștigat campion mondial. tricou.

Il Lombardia este singurul moment al sezonului care se potrivește cu adevărat polițiștilor în stil GC, ceea ce înseamnă că Valverde ar fi urmărit cu atenție și nu doar pentru a-și admira dungile curcubeului.

La fel și Nibali, câștigătorul anterior al tuturor celor trei Grand Tours și Il Lombardia anul trecut (al doilea triumf al său în această cursă). După ce și-a revenit treptat în formă în ultimele două luni, după un sezon deraiat de o accidentare, călărețul cu numărul 1 pe bavete urmărea victoria în Monumentul final al sezonului.

Ar încheia perfect un sezon care arăta atât de promițător când Nibali a câștigat Milano-San Remo, nu departe de aici, în primăvară.

O pauză de opt călăreți a rămas liberă în mare parte din prima jumătate a cursei, dar acțiunea a început serios pe Muro di Sormano, o porțiune sinuoasă de 2 km, cu o medie de aproape 16% și cu un vârf de peste 25%.

Primoz Roglic (LottoNL-Jumbo) a făcut o mișcare puternică devreme, apoi Nibali a atacat, luându-l cu el pe Pinot în timp ce trecea spre sloven. Trio-ul a continuat atacurile, dar odată peste vârf s-au unit pentru a forma un trio formidabil în fruntea cursei.

În spatele lor, Egan Bernal de la Team Sky a făcut o mișcare și un efort impresionant la coborârea Sormano l-a văzut să reducă diferența pentru a mări grupul la patru, cu vreo duzină de urmăritori la aproximativ 40 de secunde înapoi, conduși. alături de Dani Martinez de la EF-Drapac și incluzând, de asemenea, oameni ca Valverde, Rigoberto Uran (EF-Drapac), Dan Martin (UAE Team Emirates) și coechipierii lui Nibali Dominico Pozzovivo și Ion Izagirre.

Ultima urcare mare a zilei a fost Civiglio, 4,2 km lungime la 9,7%, lovind un maxim de 14% aproape de vârf. La vârf ar mai fi doar 14,6 km până la sosire, o mare parte coborând. O mutare bine cronometrată aici și cursa ar fi câștigată.

Cu peste 200 km deja în picioare și mergând atât de devreme pe Sormano, Roglic a fost primul care a făcut o mișcare și pe Civiglio, dar de data aceasta în direcția greșită, eforturile sale anterioare arătându-se clar.

Apoi și Bernal a fost aruncat în spate, plătind, de asemenea, foarte mult pentru că a împins atât de mult pentru a ajunge la grup în primul rând cu câteva minute mai devreme.

Asta i-a lăsat în față pe Pinot și Nibali, cei doi care păruseră cei mai puternici tot timpul. Dar în cel mai abrupt punct al urcușului, exact în momentul în care capul lui Nibali s-a lăsat ușor înclinat, Pinot a lansat un atac uriaș și a deschis instantaneu un gol.

Până la vârf, era liber cu 20 de secunde și arăta invincibil. Un puternic descendent, Pinot a continuat să deschidă diferența, adăugând o secundă crucială sau două la aproape fiecare kilometru care trece.

Bernal și Roglic fuseseră prinși de vânători, care deocamdată nu-l mai numărau pe Valverde printre ei, spaniolul mercurial poate obosind în sfârșit după un alt an plin și de mare succes.

Noua urcare a Monte Olimpino de 1,7 km a fost singurul obstacol real rămas, cu o medie de 5%, dar a lovit 9% în părți – un test modest, dar sigur că va răni picioarele atât de târziu în timpul zilei.

Pinot, totuși, a avut victoria în vizor și a luat urcarea cu bine. Nibali, totuși, părea epuizat și, cu Martin în special călărind agresiv, cu locul doi acum clar de luat, intersecția a fost făcută chiar în vârful urcușului și cu doar 2,9 km rămase.

Dar apoi grupul mic s-a liniștit, având nevoie de o suflare pentru a se pregăti pentru sprintul final pentru a doua, cu Pinot în mod clar în afara lor. Nibali a atacat din nou, prinzând pe toți prin surprindere și arătându-și mașina de curse.

În câteva sute de metri, a fost din nou clar într-un atac perfect cronometrat, care ar fi fost cu ușurință mișcarea zilei dacă Pinot nu și-ar fi câștigat deja acel titlu cu mutarea sa câștigătoare a cursei pe Civiglio..