Giro Rosa 2019: Dominanta Annemiek van Vleuten își păstrează titlul

Olandeză are două victorii din doi ani în cea mai prestigioasă cursă de etape feminin

După 10 etape istovitoare în nordul Italiei, Annemiek van Vleuten (Mitchelton-Scott) a devenit prima câștigătoare consecutivă a Giroi Rosa din 2012, adăugând tricoul de munte la palmarele ei, păstrând în același timp clasamentul general al cursei și clasificări de puncte pe care ea le-a câștigat în 2018.

Câștigătoarea de două ori Anna van der Breggen (Boels-Dolmans) s-a clasat pe locul al doilea, în timp ce Amanda Spratt (Mitchelton-Scott) s-a luptat din greu pentru a se alătura coechipierului ei pe podium pe locul al treilea.

Juliette Labous (Team Sunweb) a ajuns pe locul 11, cu 9 minute și 51 de secunde mai jos față de câștigătoare pentru a revendica clasamentul tânărului călăreț. Fostul vicecampion Elisa Longo Borghini (Trek-Segafredo) a luat al cincilea și ultimul tricou albastru drept cel mai bun călăreț italian.

Cursa a început în nord-vestul Italiei cu un cronometru pe echipe de 18 km, care a fost câștigat confortabil de Canyon-Sram în fața lui Bigla și CCC Liv, punând-o pe Katarzyna Niewiadoma, speranța GC de la Canyon-Sram, în roz după prima zi.

Riderul polonez a reușit să-și păstreze Maglia Rosa după ce a doua etapă i-a văzut pe călăreți abordând o etapă relativ scurtă, dar deluroasă, care s-a încheiat cu o urcare de 7%. Olandeză Marianne Vos (CCC-Liv) l-a depășit pe Van Vleuten în ziua respectivă, Lucinda Brand (Team Sunweb) s-a clasat pe locul al treilea, transformând-o într-o afacere olandeză.

Vos s-a dublat în Etapa 3 pentru a lua a doua victorie a cursei, aducându-l pe Lucy Kennedy (Mitchelton-Scott) - care își ridicase deja mâinile în semn de sărbătoare - la linie după 104 km de mers. Cecilie Uttrup Ludwig (Bigla Pro Cycling) a ocupat podiumul zilei, deoarece Niewiadoma a păstrat liderul general al cursei.

La doar o zi după necazurile bizare de la linia de sosire a lui Kennedy, fulgerul a lovit de două ori când Nadia Quagliotto și-a ridicat brațele în semn de sărbătoare doar pentru a fi depășită de eventuala câștigătoare a etapei și tovarășa separată Letizia Borghesi (Aromitalia-Basso-Vaiano). Chiara Perini de la Bepink, care a fost și ea în fuga zilei, a terminat pe locul al treilea. Nu au existat modificări în primele locuri în GC după Etapa 4.

Etapa 5, redirecționată după ce alunecările de teren au însemnat că cicliștii nu vor mai termina pe Passo di Gavia, a fost dominată de Van Vleuten al cărui atac în ultima urcare a zilei a fost etichetat „extraterestru” de către rivalul Borghini. Atacul puternic a însemnat că a terminat cu aproape trei minute în fața rivalilor ei și a fost suficient pentru a o arunca în fruntea cursei, acum cu 2 minute 16 în fața lui Niewiadoma, care a terminat pe locul al treilea în acea zi, Brand ajungând chiar înaintea ei pentru locul al doilea.

Van Vleuten și-a extins stăpânirea pe Clasificarea Generală cu o performanță puternică la cronometrul individual al Etapei 6, stabilind un timp cu 53 de secunde mai bun decât Anna van der Breggen (Boels-Dolmans) în secundă și cu 1 minut 48 mai bun decât Borghini pe locul al treilea.

Excelența olandeză a continuat să fie afișată în întregime, Marianne Vos luând o altă victorie de etapă în care compatriotul ei Van der Breggen s-a clasat pe locul al doilea, iar Borghini pe locul trei. Liderul olandez de peste noapte Van Vleuten a terminat etapa de munte medie pe locul patru pentru a-și păstra conducerea.

Etapa 8, cea mai lungă etapă a celei de-a 30-a ediții a celei mai prestigioase curse pe etape de ciclism feminin, a văzut-o pe britanică Lizzy Banks (Bigla Pro Cycling) singur drumul spre victorie după ce a lansat un atac din partea micului ei grup separatist. Colega ei de echipă, Leah Thomas, a sprintat în 30 de secunde mai târziu pentru a ocupa locul secund în fața Soraya Paladin (Ale-Cipollini). Niciunul dintre cicliștii care au fugit nu a fost vreo amenințare pentru GC, iar Van Vleuten și-a păstrat liderul general al cursei de la Van der Breggen și Niewiadoma, așa cum a fost cazul de la Etapa 6.

Penultima etapă i-a văzut pe călăreți să se confrunte cu o zi grea în munți, unde primii doi ai cursei s-au luptat în căutarea unei victorii de etapă. Van der Breggen a câștigat, dar i-a luat doar 17 secunde față de rivala Van Vleuten din Clasificarea Generală, ceea ce nu era suficient pentru a-i reduce serios avantajul. Ashleigh Moolman-Pasio (CCC-Liv) a ocupat locul al treilea pe scenă, în timp ce Amanda Spratt a depășit un număr de concurenți pentru a se îndrepta spre ultima zi pe podiumul virtual.

Cursa s-a încheiat cu o etapă plată în Udine și o a patra victorie remarcabilă pentru Vos, care și-a arătat dominația învingând-o pe Brand și Lotte Kopecky (Lotto-Soudal) în finalul de sprint.

Având un avans de 4 minute și 11 secunde în ultima zi, Van Vleuten și-a apărat confortabil avantajul față de Van der Breggen, în timp ce primii trei au rămas aceleași, Spratt asigurându-și locul pe podium.

De fapt, când Van Vleuten a preluat conducerea cursei - și clasificările de puncte și de munte - după victoria ei remarcabilă în solo din Etapa 5, nu a părut niciodată prinsă, iar victoria ei de a doua zi în TT a cimentat acest fapt.; călărețul olandez era într-o clasă proprie.

Cu toate acestea, după ce și-a apărat cu succes titlul, tânăra de 36 de ani s-a grăbit să laude coechipierii săi de la Mitchelton-Scott: „Într-o cursă de o zi poate că poți câștiga singur, un Giro d'Italia nu poate.

„Nu sunt doar cicliști, ci ai nevoie de personal, am luat-o foarte în serios și poate că acesta este unul dintre secrete, am venit aici ca echipă cel mai bine pregătită și asta a dat roade.”