Giro d'Italia 2017: Gaviria câștigă etapa a doua

Fernando Gaviria de la Quick-Step Floors își revendică cea de-a doua victorie a Giro d'Italia 2017, cu o victorie la sprint de grup în etapa a cincea

Fernando Gaviria (Quick-Step Floors) și-a câștigat a doua etapă din Giro d'Italia 2017 într-un sprint fulgerător pe străzile din Messina, după un meci întârziat perfect cronometrat din partea echipei sale.

Jakub Mareczko (Wilier-Triestina) a ocupat locul al doilea, în timp ce Sam Bennett (Bora-Hansgrohe) a ocupat locul al treilea.

Etapa de 157 km a început la Pedara și a fost nevoie de doar câteva sute de metri pentru a se forma fuga, formată din doar doi cicliști.

Maciej Paterski (CCC) și Evgeny Shalunov (Gazprom) au fost cei doi evadați, iar cu un sprint de grămadă aproape garantat, majoritatea echipelor au fost fericiți să le lase să urce drumul și să scoată un avans - deși unul care niciodată a depășit 4 minute.

Cu puțin mai puțin de 20 km de parcurs și pe măsură ce cursa a intrat în orașul de sosire Messina, cei doi au fost înghițiți de grupul condus de echipa Lotto-Soudal a lui Andre Greipel, împreună cu Orica- a lui Caleb Ewan. Scott și cel al băiatului local Vincenzo Nibali, Bahrain-Merida.

Traseul a trecut prin linia de sosire cu 7 km înainte de a se îmbarca într-un circuit final de sosire, dar Luka Pibernik din Bahrain-Merida nu reușise să realizeze acest lucru și, după ce a atacat în ceea ce credea că este ultimul kilometru, s-a ridicat în picioare. cu brațele în sus.

Grupul, care alerga în spate, cu 7 km de parcurs, a trecut în curând pe lângă nefericitul călăreț, iar trenurile de conducere au ajuns curând la locul lor.

Lotto și Orica au fost principalii contribuitori la ritmul finalului, cu grupul aliniat ca o indicație a vitezei sale, dar Quickstep Floors a fost cel care i-a întrecut pe toată lumea și a ajuns târziu pentru a-l aduce pe Gaviria, condus de Max. Richeze, în față când avea nevoie.

Irlandezul Sam Bennett a deschis sprintul și, pentru câteva momente, a părut că s-ar putea ține, dar Gaviria a reușit să-l ocolească în ultimii câțiva metri, cu un Mareczko foarte rapid care l-a depășit și pe Bennett pentru locul secund.